Ruta meilutite: životopis a sportovní kariéra

Litevská Plavkyně Ruta Meilutite je jedinou atletkou na světě, která nejprve vyhrála olympijské hry pro dospělé a poté se stala juniorskou šampionkou! Kromě toho je v historii své země jedinou vítězkou olympijské medaile v plavání. V Litvě se Ruta nazývá zlatá rybka a je považována za národního hrdinu. O životní a sportovní kariéru plavci tento článek.

Biografie

Ruta Meilutite se narodila v litevském Kaunasu 19.03.1997. Do 2001, když bylo dívce čtyři roky, v dopravní nehody tragicky zemřela její matka Ingrida. Poté Ruthin otec Saulus Meylutis odešel do Británie, do města Plymouth, kde začal pracovat jako zdravotník.

Dívka a její dva starší bratři Mindaugas a Margiris byli vychováni u babičky ve vesnici. Plavání Ruta Meilutite začala v pěti letech, jejím prvním trenérem byl Giedruce Martinionis. Budoucí šampion od raného dětství měl vynikající fyzickou vytrvalost: sekal dřevo s bratry, šplhal po stromech.

Ruta Meylutite

Když bylo dívce dvanáct, táta ji vzal do Plymouthu. Viděl talent plavecké dcery a dal ji jednomu z předních anglických plaveckých klubů Plymouth Leander. Trenérem Ruty se stal John Roode. Od té chvíle začala postupovat v plavání a v roce 2011 již získala dvě vítězství na evropském Olympijském festivalu mládeže.

Olympiáda-2012

Na hrách v Londýně debutovala patnáctiletá Ruta Meylutite. Poprvé soutěžila na této úrovni. A nečekaně pro všechny získala zlatou medaili! Již v předběžném plavání na stometrovém prsa Mladý plavec překvapil rozhodčí: stal se prvním a vytvořit rekord Litva. Poté následovalo semifinálové vítězství s Evropským rekordem. V rozhodujícím plavání nemohly soupeřky konkurovat ani Ruta Meilutite: obsadila první místo a stala se novým národním hrdinou!

Olympijská vítězka

Po OI

Po vítězství v Londýně byla dívka uznána jako nejlepší atletka v zemi a byla oceněna Řádem "Za zásluhy o Litvu". V září 2013 se Ruta setkala s Dalou Gribauskaite, prezidentkou Litvy, která jí předala symbolický pohár a sklenici medu z vlastní včelíny.

Plavkyně následně ještě několikrát vylepšila evropský rekord a svůj osobní. Na mistrovství světa v Barceloně v roce 2013 dívka obnovila světový rekord a získala dvě ocenění najednou-zlato na sto metrů prsa a stříbro na padesátimetrovém prsa.

Neúspěch v Riu

Po sérii jistých vítězství se Ruta Meilutite vydala na olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru. Devatenáctiletá atletka byla považována za vůdce litevského národního týmu a první naději národa. Hlava země Dalia Gribauskaite osobně dorazila do Brazílie, aby sledovala výkon zlaté rybky. Ale tentokrát to neskončilo tak triumfálně. Plavkyně se těžko dostala do finále stometrového prsa a překonala kdysi vítěznou vzdálenost se skóre o tři sekundy horším než v roce 2012. Nakonec hrdost národa skončila pouze na sedmém místě.

• Zlatá rybka

I přes nepovedený výkon v Litvě na mladou Rue zla nikdo nedržel. Naopak ji podporovali fanoušci, kolegové z národního týmu, hudebníci, blogeři, politici a dokonce i prezident. Na trenéra atletky Johna ruda se ale zřítila vlna kritiky. Nakonec se mentor a oddělení museli rozejít. Roode odešel pracovat do USA a Meilutite se vrátil z Anglie do Litvy.

Renesance

Dále plavci dostali přestávku v soutěži. Říkali dokonce, že přemýšlí o odchodu ze sportu navždy. Po neúspěchu v Riu a do konce roku 2016 Ruta Meilutite nezískala žádná ocenění. S novým litevským mentorem trénovala v rodném Kaunasu a měřeně pracovala na chybách. A pak vyhrál národní šampionát.

V roce 2017 se zlatá rybka stala čtvrtou na mistrovství světa a na evropském šampionátu na krátké vodě přinesla do prasátka národního týmu dvě zlaté medaile. V roce 2018 na mistrovství Evropy v Glasgow se Ruta umístila na druhém místě na sto metrů prsa. Ve stejném roce na mistrovství světa v krátké vodě v Hangzhou získala stříbro na padesátimetrovém okruhu.

Mistr světa Ruta Meilutite

Odborníci spojují problémy s Meilutitidou se změnou fyziologie a transformací z dívky na ženu. V prsou se často stává, že dítě vykazuje fantastické výsledky a pak zmizí nikam. Ale Ruta se nevzdává a pokračuje v nových vítězstvích. Nyní plavec nesní o rekordech, ale pragmaticky chce prokázat svou odbornou způsobilost.